Jim Keiken
Director
(217) 300-4275
Heather Moore
Deputy Director
(217) 244-4168
JP Moore
Deputy Director
(217) 300-3463
Aaron Darnall
Sr. Associate Director for Business and Finance
(217) 333-3426
Thomas Shubert
Associate Director for Firefighting Programs
(309) 208-9023
Jill Kraft
Associate Director for Strategic Communications and Marketing
(217) 300-6036
Farzaneh Masoud
Director of Research
(217) 300-8493
Tim Walsh
Director Corporate Relations, Development, and Community Engagement
(773) 484-7439
Thomas Scheu
On-Campus Firefighting Program Assistant
(217) 424-2811
Thomas Shubert
Fireground Company and Command
(309) 208-9023
Steven Doggett
Fire Academy Director
(217) 384-2420
Joseph Jay Ii
Industrial Program Manager
(217) 300-0517
Kit Miner
Truck Company Operations Program Manager
(630) 466-4513
Bryn O'Neil
Basic Operation Firefighters Blended Program Director
(217) 333-0497
Mark Clapp
LP/Oil/Gas Program Manager
(217) 244-7134
John High Sr
Investigation and Prevention Program Manager
(217) 300-0560
Andrew Hoff
Interim Truck Company Operations Program Manager
(773) 491-8210
Samuel Vega
Engine Company Operations Program Manager
(708) 891-8149
Reka Bodoni
Smoke Divers Program Manager
(217) 265-6273
Michael McCastland
Fire Attack and Suppression Techniques (FAST) Program Manager
(630) 546-0667
Tal Prendergast
Firefighting Program Admin Coordinator/Dept of Defense Program Director
(217) 244-0031
Jacob Hutchcraft
Apparatus Driver Program Manager
(217) 300-9599
John McMann
Apparatus Operator Program Manager
(309) 275-6402
Tal Prendergast
Driver/Operator Program Director
(217) 244-0031
Benjamin Kervin
On Campus Light and Fight
(217) 414-7644
Thomas Richter
Wildland Program Manager
(815) 562-1001
Matthew Hill
Advanced Technician Firefighter Program Manager
(815) 671-3852
Timothy Romine
Firefighter I & II Challenge Exam Program Manager
(217) 300-4069
Matt Goodner
Basic Firefighter Blended and Online Courses MOD ABC Program Manager
(217) 504-4806
Noah Buckley
Search Techniques for the Firegrounds Program Manager
(708) 652-0174
Ryan Reynolds
Director of Special Operations Training Program
(217) 300-1806
Ryan Evans
Rope Rescue Program Manager
(217) 899-0525
DeAngelo Cooke
Confined Space Program Manager
(217) 333-2086
Ralph Kuchenbrod
Wilderness Search & Rescue Program Manager
(217) 244-7199
Jon Hauge
Trench Rescue Program Manager
(217) 300-1300
Gary Coney
Responder Intervention Team (RIT) Program Manager
(217) 333-0901
Christopher Downey
Director of Special Operations Training Program
(217) 244-4451
Nicholas Rossberg
Hazardous Materials Program Manager
(217) 300-5530
Jonathan Frye
Structural Collapse Program Manager
(630) 701-5290
Michael Forrest
Vehicle/Machinery Program Manager
(217) 300-4849
David Newcomb
Agriculture Program Manager
(217) 300-1811
Allen Cameron
UAS [Drone] Program
(217) 300-1990
Christopher Olsen
Fire Officer Program Director / Safety Officer Program Director
(217) 332-5723
Walter Curtin
Fire Service Instructor Program Manager
(217) 300-9787
Tom Moran
Chief Fire Officer Program Manager
(630) 373-5303
David Saitta
National Incident Management System (NIMS) Program Manager
(217) 333-6952
Edward Levy
Leadership Development and Decision Making (LDDM) Program Manager
(678) 720-6510
JP Moore
First Responder Resiliency Project
(217) 300-3463
JP Moore
National Fire Academy Program
(217) 300-3463
Edward Levy
Resiliency Program Manager
(678) 720-6510
Ryan Reynolds
EMS / IEMS Program Director
(217) 300-1806
Blake Kuhns
EMS Program Manager / IEMS Program Manager
(217) 333-6910
Tim Meister
East Central Illinois
(217) 300-7344
James Vaughn
Central Illinois
(309) 275-2499
Joshua Bird
Southwest
(217) 300-9651
Adam Rhoades
Northwest
(217) 333-1945
David Scanlan
North Central Illinois
(815) 469-1700
Jim Conn
Northeast Illinois
(217) 333-0281
Daniel Bracken
Cook County
(217) 244-6882
Ron Rains Jr
Southern Illinois
(217) 300-4567
Lian Ruan
Head Librarian and Director of IFSI International Programs
(217) 265-6107
Diane Richardson
Reference and Training
(217) 333-8925
David Ehrenhart
Assistant Director for Library Operations
(217) 244-0783
Kelda Habing
International Outreach Services Librarian
(217) 333-3800
Farzaneh Masoud
Director of Research
(217) 300-8493
Jason Rennert
Research Scientist
(217) 300-7015
Dac Nguyen
Research Scientist
(217) 333-2281
Denise Smith
Research Scientist
(217) 333-3800
Neda Seyedsadjadi
Research Scientist
(217) 333-3800
Terry Von Thaden
Research Scientist
(217) 244-8667
Tim Lash
Director of Information Technology
(217) 244-6910
John Boyd
Network Administration Specialist
(217) 333-2163
Kevin Kessler
Senior Research Programmer
(217) 265-9890
Bob Richardson
Senior Research Programmer
(217) 218-0720
Priyanka Purtiply
Web Application Developer
(217) 244-8711
Sonnie Botwinski
Interim Technology Based Training Manager (Online Learning)
(217) 300-4956
Christine Bradford
e-Learning Developer
(217) 300-1248
Kailey Bowen
Technology Based Training Developer
(248) 891-9109
Jill Kraft
Associate Director for Strategic Communications and Marketing
(217) 300-6036
Gini Bain
Graphic Design
(217) 333-3800
Laura Auteberry
Engagement Specialist
(217) 300-0578
Tracey Johnson
Curriculum, Testing, and Certification Director
(217) 265-6451
Michael Manint
Curriculum, Testing, and Certification Specialist
(309) 310-5177
Josh Sherwood
Curriculum Support Specialist
(217) 244-2157
Christen Atchley
Curriculum, Testing, and Certification Specialist
(217) 265-5547
Audra Welch
Curriculum, Testing, and Certification Specialist
(217) 265-0777
Julia Barnes
Test Specialist
(217) 244-7783
Aaron Darnall
Sr. Associate Director of Business and Finance Operations
(217) 333-3426
Julie Lard
Accounting Associate
(217) 244-2363
April Edwards
Accounting Associate
(217) 333-7737
Sheri Ellenberger
Business and Finance Operations
(217) 300-5831
Kimberly White
Training Grants
(217) 300-8240
Andre Nnoung
Research Grants
(217) 300-3982
Norma Treakle
Accounting & Purchasing
(217) 244-9406
Keri Frederick
IFSI Human Resources
(217) 300-1575
Melanie Hall
Executive Assistant/Administrative Aide
Class Support Operations
(217) 300-3641
Carol Anderson
Class Support Operations Manager
(217) 265-5518
Greg Brannan
Class Support Associate
(217) 300-3170
Katrina Mann
Class Support Operations Specialist, ADA Coordinator
(217) 333-9505
Mike Rhoton
Resources Operations
(217) 333-3363
Kathy Bott
Class Support Specialist
(217) 300-6382
Allen Cameron
Facility Operations Coordinator
(217) 300-1990
David Bletscher
Mobile Facilities Equipment Manager
(217) 788-8433
Chris Plotner
Building Service Worker
(217) 333-3800
Wayne Meeker
Building Service Worker
(217) 333-3800
Stacy Corray
Facility Operations Specialist
(217) 333-3800
Keith Schafroth
Shop Hourly Worker
(217) 333-3800
Riley Reynolds
Shop Hourly Worker
(217) 520-1101
Nate Reinhart
Shop Hourly Worker
(217) 867-2518